O tom, ako sme začali podnikať
   16.12.2021
O tom, ako sme začali podnikať

Našu značku ZITTA sme vymysleli v roku 2020. Hoci ide o novú značku, nie je to pre nás prvá podnikateľská skúsenosť. Keď sme pred tridsiatimi rokmi začínali podnikať, boli sme vyučení stavbári, ktorí pracovali vo fachu v Žiline a o pančuškách sme ani nechyrovali. Ako sa teda stalo, že sa zo stavbárov stali “textiláci” telom aj dušou?

V roku 1992 sme, tak ako vtedy mnohí, pocítili túžbu vybudovať podnik od podlahy a zarábať si na seba. Nad iným, ako stavbárskym odvetvím sme ani neuvažovali. A chceli sme začať rovno vo veľkom, v zahraničí. Vycestovali sme do ďalekého Dubaja, kde prebiehal stavebný boom, keď nám do cesty prišla náhoda. Počas návštevy sme totiž zistili, že jedna populárna tkanina je tam rádovo lacnejšia ako u nás. Rozhodli sme sa ju preto začať dovážať a predávať aj tu, na Slovensku.

Podnikaniu sa darilo a do pár rokov sme mali jeden z najväčších veľkoobchodných skladov na Slovensku. Postupom času sme ale hľadali ďalšie spôsoby, ako sa v podnikaní posúvať. Zlomový moment prišiel počas návštevy fabriky v Budapešti, kde sme videli stroje, na ktorých vyrábali úplety. Stroje sa vyrábali len kúsok od našej Žiliny. Tak prečo nezačať úplety vyrábať aj tam, u nás, namiesto len dovozu?

Nakúpili sme prvé tri stroje, najali ľudí z oboru z neďalekej Čadce a začali “na zelenej lúke“. Z maličkej firmy sme odvtedy vyrástli na veľkú fabriku, ktorá dnes vyrába toľko pletenín, že za dva roky výroby nimi omotáme celú zemeguľu. Patríme k lídrom v EU a zamestnávame takmer 50 zamestnancov, niektorých z nich aj viac ako 20 rokov.

Hodnoty a cenné lekcie, ktoré sme sa naučili počas tridsiatich rokov podnikania vkladáme aj do našej novej značky ZITTA. Veríme totiž, že ak podnikáme férovo a udržateľne, oceníte to práve aj vy, naši zákazníci.

Comments

Log in or register to post comments